دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ چه تاثیری روی برند شما داره؟

دیجیتال مارکتینگ برند باشید

این روزها با افزایش علاقه و دسترسی افراد به اینترنت و شبکه های اجتماعی، نه تنها تمایل افراد به استفاده از تکنولوژی های جدید و آنلاین افزایش یافته بلکه حتی حجم عظیمی از مفاهیم اجتماعی و اصطلاحات تجاری نیز دستخوش تغییر و دگرگونی شده اند. واژه هایی همچون ترغیب مشتری، توسعه کسب و کار، باشگاه مشتریان یا اصطلاحاتی همچون روابط عمومی، تبلیغات یا بازاریابی به صورت کامل تحت تاثیر این جریانات قرار گرفته اند. در این میان، واژه هایی نوظهور نیز در فرهنگ تجاری مصطلح شده اند نمونه هایی همچون خرید آنلاین، پرداخت الکترونیکی یا دیجیتال مارکتینگ واژه هایی که برخی از آنها دارای معادل سنتی هستند و برخی به تازگی بوجود آمده اند.

 

طبق آمار جهانی تنها در سه سال گذشته، میزان استفاده از اینترنت و خدمات الکترونیک در میان بزرگسالان به صورت “روزانه” ۵ درصد افزایش داشته است. این آمار نشان می دهد که چرا در سال های اخیر، روند خرید مردم دستخوش تغییرات بنیادین شده است اگر تا پیش از این مردم برای خرید مایل بودند به صورت حضوری به فروشگاه ها و مجتمع های تجاری مراجعه نمایند اینک دیگر تمایل دارند خریدهای خود را به صورت غیرحضوری (خرید آنلاین) انجام دهند.

 

بهتر است ابتدا نیم نگاهی به تعاریف سنتی برخی واژه ها بیاندازیم. بنا بر تعاریف، بازاریابی به معنی برقراری ارتباط موثر با مخاطبان در مکان و البته زمان مناسب می باشد. اما امروزه، این بدان معناست که شما باید افراد را در جایی که در حال گذراندن وقت خود هستند هدف بگیرید؛ یعنی در اینترنت! بنابراین اگر بخواهیم کلمه بازاریابی سنتی را جایگزین واژه بازاریابی آفلاین کنیم باید بگوییم این نوع از بازاریابی (بازاریابی آفلاین) دیگر به اندازه گذشته موثر واقع نمی‌شود پس پیشنهاد میکنیم با بینشی متفاوت و رویکردی نوین به سمت و سوی بازاریابی دیجیتال حرکت کنید. در طیف وسیعی از شرکت‌ها و برندها، دیجیتال مارکتینگ به عنوان یک روش عمیقاً موثر برای ترغیب، جذب، تعامل و همچنین فروش آنلاین استفاده می‌شود. اینک با ما همراه باشید تا به بررسی ابعاد مفهوم دیجیتال مارکتینگ و کاربردهای رشته بازاریابی دیجیتال بپردازیم.

 

معنی دیجیتال مارکتینگ چیست؟

 • تعریف اول: به گفته نیل پاتل Neil Patel – (یکی از ده دیجیتال مارکتر برتر دنیا) دیجیتال مارکتینگ به گونه‌ ای از بازاریابی برای محصولات و خدمات اطلاق می شود که از طریق یکی از دستگاه‌ های الکترونیکی و ابزارهای دیجیتالی انجام شود بر این اساس بازاریابی دیجیتال هم به صورت آنلاین و هم به شکل آفلاین قابل اجراست.
 • تعریف دوم: به نقل از هاب اسپات (HUBSPOT) اصطلاح دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال(digital marketing) به مجموعه فعالیت هایی گفته می شود که به منظور تبلیغ محصولات، خدمات، برندها و بررسی رفتار مشتری در بستر اینترنت انجام می شود.
 • تعریف سوم: به نقل از هاگ یور برند (HUGYOURBRAND) دیجیتال مارکتینگ یعنی تمام امور وابسته به علوم بازاریابی که به واسطه ابزارهای دیجیتال (اپلیکیشن ها، نرم افزارها و سخت افزارهای دیجیتالی) تولید و بر بستر شبکه های اجتماعی، رسانه های مجازی، دایرکتوری های آنلاین و موتورهای جستجوگر پیاده سازی شوند.

 

تحلیل رفتار مشتری، کلید ترغیب و ورود آنان به جمع مشتریان شماست و دیجیتال مارکتینگ مهمترین ابزاریست که میتوان به واسطه آن این رفتار را در مقاطع مختلف زمانی به راحتی تحلیل و بررسی نمود. اگر شما صاحب یک کسب و کار یا مالک یک برند هستید بی شک برای ورود به دنیای جدید به یک وب سایت تجاری یا فروشگاه الکترونیکی نیاز دارید و سپس با شروع فرآیند دیجیتال مارکتینگ معجزه بازاریابی مدرن را مشاهده کنید.

 

تفاوت بازاریابی دیجیتال و بازاریابی سنتی

تبلیغ محصولات یا ترویج خدمات در شیوه بازاریابی سنتی با تمرکز بر ابزارها و سازه های تبلیغات محیطی (تبلیغات شهری) همچون بیلبوردها، تابلوهای شهری، بنرها و استرابردها یا با تمرکز بر رسانه های گروهی مانند تبلیغات تلویزیونی، تبلیغات رادیویی، تبلیغات روزنامه‌ ای و نشر آگهی در مجلات صورت میگیرد البته تبلیغات چاپی نیز طیف وسیعی از خواسته های تبلیغاتی در شیوه بازاریابی سنتی را به خود اختصاص می دهد. همانطور که ملاحظه نمودید ابزارها و سازه های تبلیغاتی در شیوه بازاریابی سنتی دارای هزینه های بسیار گزاف و نتایجی غیرقابل اندازه گیری می باشند به طوری که گاه با صرف زمان و بودجه های چند ده یا شاید چند صد میلیونی، نمیتوان در فرآیند برندسازی به نتایج دلخواه خود برسید. همچنین این روش به دلیل مشخص نبودن جامعه هدف، برای مباحث تبلیغاتی نیز چندان مناسب نخواهد بود.

 

بازاریابی دیجیتال اما روشی مدرن و سیستماتیک می باشد که در آن می توانید محصولات یا خدمات‌تان را تحت شیوه ها و روش‌هایی همچون پرومود شبکه‌های اجتماعی، مهندسی سئو،PPC  یا تبلیغات کلیکی، تبلیغات در موتورهای جستجوگر (SEM) و… تبلیغ و معرفی ‌کنید. در این نوع بازاریابی بغیر از بودجه بندی کاملا مقرون به صرفه و فصل بندی شده، از امکان هدف گیری دقیق جامعه مخاطبان نیز میتوان بهره برد به طوری که گاه به راحتی و با چند کلیک به عمیق ترین لایه های جامعه هدف دسترسی خواهید داشت. از سویی دیگر، اندازه گیری نتایج و آنالیز بازخوردها در این شیوه به شدت کارآمد و دقیق است.

 

بنابراین اگر می‌خواهید به گروه خاصی از افراد در هر مکان، دسترسی داشته باشید و درعین‌ حال هزینه‌ها را مدیریت و بودجه کل را پایین نگه‌ دارید، بازاریابی دیجیتال بهترین گزینه برای شما خواهد بود. انجام این کار همچنین به شما این امکان را می‌دهد که بلافاصله اطلاعات ارزشمندی را در مورد مخاطبان خود جمع‌آوری کنید تا بتوانید در آینده کمپین‌های بازاریابی موثر‌تری نیز ایجاد کنید.

 

چرا باید از دیجیتال مارکتینگ کمک بگیریم؟

دیجیتال مارکتینگ در مقایسه با بازاریابی سنتی مزایای غیرقابل انکاری دارد. برخی از مهمترین مزایای دیجیتال مارکتینگ عبارت است از:

 • دسترسی سریع و آسان به مخاطب هدف
 • امکانات دقیق برای سنجش میزان تاثیرگذاری
 • قیمت مناسب و مقرون به صرفه
 • تنوع در محتوای تبلیغاتی

یکی از تصورات اشتباه در مورد کارایی دیجیتال مارکتینگ، مقرون به صرفه بودن یا به اصطلاح عامیانه ارزان تر بودن شیوه بازاریابی دیجیتال در بودجه بندی های تبلیغاتی است و این درحالی است که اگر بخواهیم قیمت ارزان این شیوه بازاریابی را ملاک اصلی قرار دهیم به این معناست که در اصل از پتانسیل ها و قدرت نهفته در بازوهای دیجیتال مارکتینگ هیچ ذهنیتی نداریم. آنچه باید بدایند میزان توان نفوذ و ترغیب مخاطب در این شیوه از بازاریابی است، در واقع کمپین های توسعه محور بازاریابی دیجیتال گاه با هزینه ها و بودجه بندی های بسیار مفصل اما فصل بندی شده ارائه می شوند که نیمی از آنها در زمینه تولید محتوای هوشمند هزینه می شود و نیمی در زمینه تصحیح جایگاه برند در گوگل و شبکه های اجتماعی.

 

در طول فرآیند دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) آنچه بیش از پیش دارای اهمیت است مالکیت یک فضای مشخص در دنیای مجازی است. آنچه ما آن را “دیجی فکتور” (نماینده مجازی از برند شما) می نامیم در اصل نسخه ای دیجیتالی و بی نقص از کسب و کار شما با تمام ابعاد و امکانات دنیای واقعی است قطعه ای که همانند یک محوطه کاملا کنترل شده در دنیای مجازی به نام برند و کسب و کار شما ثبت شده است و نمادی از میزان تخصص، قدرت و قابلیت های برند شما می باشد. در دنیای تجارت سایبری، تمام کسب و کارها و برندها دارای یک وب‌سایت هستند و راه اندازی و تاسیس سایت را از واجب ترین اقدامات برای ثبت و توسعه کسب و کار خود می‌دانند. نشر محتوای دیجیتال و بازاریابی آنلاین به اندازه ای در میان صاحبان برند و مالکان کسب و کارها رایج است که اکنون جامعه مخاطبان نیز از هر یک از برندها انتظار دارند تا به منظور رفع احتیاجات آنها و خرید یا مراجعه آنلاین در تمام ساعات شبانه روز، وبسایت خود را در اختیار داشته باشند تا مشترکان و مخاطبانشان به راحتی بتوانند به موجودیت این برندها تکیه کنند. اینک بسیاری از کسب و کارها وبسایت های خود را راهی برای ترغیب مخاطب، پاسخ به نیازها و حتی راهی برای جلب اعتماد مشتریان خود می‌دانند.

 

 

انواع روش ‌های دیجیتال مارکتینگ:

بازاریابی دیجیتال دارای شاخه ها و رسته های مختلف تکنیکی است. رسته هایی که هر کدام دارای ابزارها و آیتم های متعدد هستند. وقتی صحبت از قدرت نهفته در بازوهای دیجیتال مارکتینگ میکنیم منظور بهره گیری از تمام پتانسیل های ابزارها و روش های دیجیتال مارکتینگ است. وقتی میتوان به راحتی پرومود یک محصول را به ایمیل مارکتینگ سپرد، وقتی میتوان به سادگی جامعه زنان خانه دار را هدف قرار داد و آگهی های آنلاین فلان خدمات منزل را راهی تلفن های همراه این گروه هدف نمود یا وقتی کار اصلی ما حمل اسباب منزل است و برای تبلیغات به سراغ شیوه تاثیرگذاری همچون تبلیغات کلیکی می رویم، دقیقا در حال اجرای کمپین های کوچک آنلاینی هستیم که همزمان با صرفه اقتصادی و تجاری می توانند عمیقا بر ذهن و رفتار مخاطب تاثیرگذار باشند. در زیر کامل ترین لیست از شیوه های موجود در فرآیند بازاریابی دیجیتالی را ارائه نموده ایم.

 • بازاریابی با نشر هوشمند محتوا (Content Marketing)
 • بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO)
 • بازاریابی ویروسی دیجیتال (Digital Viral Marketing)
 • ایمیل مارکتینگ
 • تبلیغات کلیکی (PPC)
 • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (Social Media Marketing)
 • اتوماسیون بازاریابی و فروش
 • تبلیغات بنری (Banner Advertising) و تبلیغات همسان (Native Advertising)
 • روابط عمومی آنلاین
 • بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing)
 • افیلیت مارکتینگ – بازاریابی از طریق همکاری در فروش (Affiliate Marketing)
 • بازاریابی موبایل – موبایل مارکتینگ (یا اصطلاح قدیمی آن: تبلیغات موبایلی)
 • بازاریابی با اینفلوئنسرها – اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing)
 • تبلیغات هدفمند و سفارشی شده (Targeted Advertising)

 

1. بازاریابی محتوا (Content Marketing)

بازاریابی محتوا یکی از آیتم های پرکاربرد و موثر در دیجیتال مارکتینگ است. وقتی صحبت از محتوای تاثیرگذار می شود نه تنها شیوه و سبک تولید آن از اهمیت خاصی برخوردار است بلکه نشر هوشمند اینگونه محتوا نیز با سیاست های پیچیده و از پیش تعیین شده ای باید انجام شود. بی شک اگر بخواهیم نسخه ای برای استارت آپ ها یا برندهای تازه کار و کسب و کارهای تازه وارد در نظر بگیریم، نخستین آیتم پیشنهادی همین گزینه است. نشر محتوا در همان ابتدای کار، مخاطب را متوجه موجودیت محصول یا خدماتی خواهد کرد که به طریقی پاسخگوی نیازها و احتیاجات وی خواهد بود و این یعنی گذر از مرحله اول – ایجاد آگاهی از برند.

در مرحله دوم، کسب و کارها با تولید محتوا و سپس نشر محتوا، تمرکز خود را بر افزایش اعتماد و اطمینان مخاطب راجع به توان تولید محصولات یا ارائه خدمات خود می کنند. به بیانی دیگر، توسعه دهندگان برند با زبانی ساده به بازگو نمودن قدرت تولید، ظرافت در مراحل ساخت یا ارائه خدمات، نمایش کارخانه، محیط شرکت، کارکنان یا نمایش ظرفیت های تولید و ماشین آلات و ابزار مدرن می پردازند. آیتم ها و مواردی که بیننده با مشاهده آنها نسبت به محصولات برند یا خدمات ارائه شده اش، حس اعتماد و اطمینان خاطر می کنند. گاهی نیز وظیفه بازاریابی محتوا در پروسه دیجیتال مارکتینگ، ایجاد بینشی انحصارطلبانه با رگه هایی از قدرت طلبی و غرور برای برند یا کسب و کار شماست. در این پروسه، محتواهایی تولید و منتشر می شوند که برند یا کسب و کار شما را به عنوان یک مرجع یا یک قدرت بی رقیب در حوزه کاری شما معرفی می کنند. نتیجه بازاریابی محتوا در این فرم از دیجیتال مارکتینگ، کسب شهرت و مرجعیت در حوزه تخصصی برای برند شماست.

 

به‌ عبارت‌ دیگر مفهوم و هدف بازاریابی محتوا، ایجاد محتوایی اثربخش برای مخاطبان شما است، محتوایی که با نفوذ در لایه های ذهنی شما با هدف تأثیرگذاری بر روند تصمیم گیری و قدرت تحلیل مخاطبان، می تواند به راحتی بازی بزرگ را به نفع شما تغییر دهد.

 

بازاریابی محتوا انواع مختلفی از محتوا را در برمی‌گیرد. محتوای متنی، ویدیوها و تیزرهای تبلیغاتی، محتوای گرافیکی و پست ‌های شبکه‌ های اجتماعی، کتاب ‌های الکترونیکی، بروشورهای دیجیتال، نمودارهای بصری و به طور کل اینفوگرافیک‌ها و بالاخره پادکست ها همگی نمونه‌هایی از انواع شاخه های تولید محتوا در دنیای مجازی هستند.

 

گونه های تولید محتوا و معجزه بازاریابی محتوا بر روند فروش و تثبیت برند شما در بازار (لینک به مطلب)

 

۲. بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO)

این روزها به محض اینکه برای کسی احتیاج یا نیازی بوجود آید مستقیما به سراغ یکی از موتورهای جستجوگر همچون گوگل Google، بینگ Bing یا کیووانت Qwant خواهد رفت و اساسا از نتایج همین جستجوها، تحقیق و بررسی خود را انجام می دهد و دست به انتخاب یا خرید می زند. فارغ از محتوای وبسایت ها و مطالبی که افراد در گوگل درباره برند شما خواهند دید ابتدا باید موضوع مهمتری را بررسی کنند، جایگاه برند شما!

زمانی که افراد در گوگل به دنبال محصول یا خدمات خاصی هستند، ناخواسته تمایل دارند برندهایی را که نسبت به دیگران رتبه بالاتری دارند انتخاب کنند. آنها ناخوداگاه تصور می کنند که جایگاه های نخست در گوگل متعلق به برندهای تراز اول و حرفه ای تر است پس در نود و پنج درصد از مواقع از بین همین برندها دست به انتخاب خواهند زد. حال سوال اینجاست که چگونه سایت خود را به جایگاه بالاتری در گوگل منتقل کنیم؟ یا بهتر است بگوییم چطور در گوگل، اولین باشیم یا حداقل جزء اولین ها؟ “سئو” همان شاه کلیدی است که به دنبالش هستید. اینگونه به راحتی می‌توانید در صفحه نتایج گوگل بر سر کلمات دلخواه خود نسبت به دیگر رقبا برتری داشته باشید کنید.

 

همانگونه که میدانید این روزها رقابت بر سر کلمات کلیدی (کلمات و واژه هایی که حدس میزنید مخاطبان شما برای پیدا کردنتان آنها را در گوگل سرچ میکنند) رقابت سنگینی است.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *